1. Dbaj o maksymalny kontakt z językiem.
Nie opuszczaj zajęć, a podczas ich trwania bierz zawsze aktywny udział; wykorzystuj wszelkie dostępne ci formy obcowania z językiem (piosenki, filmy, prezentacje na youtube, podcasty) – im chętniej się czymś zajmujesz, tym łatwiej zapamiętujesz.
2. Bądź proaktywny
Wykorzystuj okazje, by się sprawdzić – każde pytanie nauczyciela na lekcji traktuj jako pytanie skierowane do ciebie i przynajmniej w myślach sprawdzaj, gdzie podałbyś odpowiedzi prawidłowe, a które okazałyby się błędne. I zawsze zaznaczaj sobie te nieprawidłowe do późniejszego ćwiczenia w domu.
3. Bierz się śmiało za to, co trudne.
Zamiast w kółko powtarzać to, co znasz, zrób spis tematów i oceń, które z nich są dla ciebie trudne i na nich skupiaj więcej uwagi – dotyczy to zarówno typów zadań (czytanie, tłumaczenie, słuchanie, pisanie) jak i tematów gramatycznych bądź działów leksykalnych.
4. Systematyczność.
Korzystając ze spisu tematów odznaczaj po kolei, co już masz opanowane, a co trzeba jeszcze odświeżyć bliżej egzaminu; jak to mawiali starożytni “Powtarzanie jest matką nauki” i dlatego bez wymówek rób codzienne powtórki. Pewien mędrzec powiedział kiedyś lakonicznie: “Chcesz być biegaczem? Biegaj!” – i tak samo przed egzaminem – jeśli chcesz przykładowo pisać dobre teksty, po prostu regularnie pisz!
5. Eliminacja błędów.
Aby dostać 100% na egzaminie wystarczy nie popełniać błędów. O ile zupełne ich wyeliminowanie może być bardzo trudne, to na pewno każdy może postarać się przynajmniej nie powtarzać swoich ‘ulubionych’ błędów (np. zapominanie o operatorach w pytaniach). Jest to kluczowa rada praktyczna, którą nasi lektorzy w Regencie traktują bardzo poważnie podczas kursów przygotowawczych. Staramy się zarówno przekazać naszym uczniom konkretną wiedzę, jak też uchronić ich przed błędami powszechnymi wśród zdających na danym poziomie. Analizuj starannie swoje sprawdziany i wypracowania, notuj powtarzające się błędy i pisz poprawne zdania z tymi trudnymi elementami.
6. Ćwicz pamięć.
Codziennie powtarzaj słówka, a nawet lepiej związki wyrazowe i całe zdania, aby stało się to twoim nawykiem. Tak jak w przypadku aktorów, codzienna praktyka z czasem wyraźnie poprawia pamięć.
7. Wiara w sukces!
Bądź dobrej myśli, ponieważ optymizm i pozytywna motywacja mają ogromny wpływ w procesie przyswajania wiedzy – umysł nie tylko pracuje lepiej w trakcie lekcji, ale też łatwiej zapamiętujemy informacje.
Wszystkich chętnych do wspólnej nauki, zapraszamy na kurs przygotowujący do Egzaminu 8-klasisty z języka angielskiego. Nigdy nie jest za późno, by poprawić swoje dotychczasowe wyniki!